Czas urlopu, to nie wątpliwie zawsze piękny czas. Pełen niespodzianek i zawsze czegoś nowego….Nie lubię jeździć w te same miejsca. Świat jest tak piękny i wielki, że zabraknie zapewne życia aby wszystko zobaczyć, dotknąć.

Tym razem na chwilę zawitałem do Malagi. Zupełnie nie znam tego miasta. Miałem dwie godziny do następnego środka transportu, to postanowiłem z buta uda się do centrum. Co zobaczyłem to bajka!

Malaga leży w południowej Hiszpanii. Piękne, nadmorskie miasto. Drugie – po Sewilli – co do wielkości miasto regionu Andaluzja, szóste co do wielkości miasto Hiszpanii z liczbą ludności na poziomie 574 tysięcy i ponad milionem w obszarze metropolitalnym. Położona nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich (ciocia wikipedia). Jej początki sięgają VIII w p.n.e., jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jest takim punktem przesiadkowym dla turystów, którzy zmierzają na Costa del Sol. W Maladze urodził się Pablo Picasso i w mieście działają dwa związane z nim muzea. Zauważyć należy, że większość cennych zabytków tego miasta jest położona w obrębie historycznego starego miasta. Kiedyś ta część miasta była otoczona murem.

W oczy rzuca się piękna, masywna katedra oraz otaczający ją ogród katedralny. Budowano ją ponad 200 lat i tak naprawdę jest mieszanką przeróżnych stylów. Ale wrażenie robi. Nie udało mi się wejść do środka (brak czasu), ale z zewnątrz da się zauważyć że jej fasada, to styl barokowy. W niedzielę, katedrę można odwiedzić za darmo.

Tuż za nią znajdują się piękne, zielone tereny – ogrody. Otwarty, zielony dziedziniec po stronie zachodniej oraz zapełniony różnym rzeźbami ogród po stronie wschodniej. Warto tam zajrzeć, odetchnąć od upału i nabrać witalnych sił.

Obok katedry, na Placu Obispo znajduje się przepiękny, barokowy Pałac Arcybiskupa (1762 r.).  Czerwone i żółte kolory fasady budynku nadają temu miejscu blasku i szyku.  Obecnie w jednej części Pałacu znajduje się Muzeum Diecezjalne.

Krótki, ale za to intensywny spacer po centrum historycznym tego miasta. Jeszcze tu wrócę….