Velo Czorsztyn to powstały w 2019 r. szlak rowerowy wokół Jeziora Czorsztyńskiego w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego w Małopolsce.

Długość trasy to ok. 28 km – kiedy startujemy z Czorsztyna. Ja rozpocząłem przygodę z tym szlakiem ze Sromowiec Niżnych, gdzie przez kilka dni stacjonowałem i dodatkowo doszło mi ponad 20 km:)

Fragment drogi rowerowej biegnący południowym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego to także część dłuższego szlaku Velo Dunajec, który kieruje się dalej ku Sromowcom Wyżnym i Szczawnicy, a z drugiej strony do Nowego Targu i Zakopanego.

Wielu rowerzystów uważa Velo Czorsztyn za najlepszą propozycję na wycieczkę rowerową w Polsce.. Opinia lekko przesadzona, ale…

Szlak jest niewymagający i w dużej mierze przebiega w płaskim terenie, poza jednym podjazdem w Falsztynie – ufff, ten czerwony asfalt!

Piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie, pływające statki i gondole, monumentalny Zamek w Niedzicy, ruiny Zamku w Czorsztynie, pobliskie góry oraz Zapora Wodna tworzą wspólnie niesamowity klimat. Ze względu na asfaltową nawierzchnię, przejechać może go praktycznie każdy cyklista, dlatego na trasie spotkamy zarówno kolarzy na rowerach szosowych, jak i rodziny z dziećmi.

Całość trasy jest odseparowana od ruchu samochodowego, poza przejazdem w Dębnie Podhalańskim – tam trzeba uważać na ruch samochodowy. Na szlaku znajduje się wiele Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), na których można odpocząć, usiąść, posilić się i poczytać ciekawostki o okolicy. 

Naprawdę warto tam być i zachwycić się! Polecam!!!