Pobyt w Siedlcach u moich przyjaciół – Renaty i Tomasza – okazał się bardzo udany i trafiony, a zarazem zainspirował gospodarzy i mnie do wstania z kanapy i spenetrowania bardzo ciekawych, okolicznych miejsc. Naszym celem była rzeka Liwiec i dwa ważne miejsca, które nierozerwalnie są z nią związane.

 

Zamek

Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim i naprawdę robi wrażenie.

Muzeum Zbrojownia

Zespół zamkowy obecnie składa się z wieży i murów pozostałych z obronnego zamku gotyckiego zniszczonego podczas „potopu” szwedzkiego i wojny północnej, barokowego dworu starostwa liwskiego zbudowanego w 1782 r. oraz piwnic gotyckich. Od 1963 r. jest siedzibą Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Muzeum prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów – drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Belli, portrety sarmackie, sceny batalistyczne, wizerunki sławnych wodzów. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny z XVII – XIX w. Zwiedzając sale zamkowe można rozmyślać w jaki sposób i dlaczego broń przeszła tak oszałamiającą ewolucję oraz snuć refleksje na temat roli broni w dziejach ludzkości.

Dolina Liwca

Położony w odległości 70 km od Warszawy Liw znany jest nie tylko z muzeum i zamku. Jego bliższe i dalsze otoczenie tworzą piękne krajobrazy nadrzeczne. Nietknięta zbytnio przez cywilizację, bogata w ciekawe gatunki zwierząt i roślin dolina meandrującej rzeki Liwiec jest chętnie odwiedzana przez miłośników spływów kajakowych i pieszych wędrówek.

Zamek leży na szlakach turystycznych: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca, Szlak Rowerowy Natura. Trasy turystyczne prowadzą do interesujących miejsc w okolicy, w tym do Węgrowa z pięknymi kościołami barokowymi i „Lustrem Mistrza Twardowskiego”, skansenu w Suchej i urokliwego zabytkowego Drohiczyna nad Bugiem.

Historia Zamku w Liwie

W początkach XV w. murator Niclos (Mikołaj) rozpoczął budowę zamku murowanego na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca – granicznej rzeki Mazowsza i Litwy. Liw spotkało wyróżnienie świadczące o jego znaczeniu militarnym- zamek był jedną z 6 murowanych twierdz wzniesionych przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.

Legenda od Żółtej Damie

Żółta Dama jest bohaterką jednej z legend związanych z liwskim zamkiem. Ową postacią jest żona kasztelana władającego zamkiem – Ludwika. Gdy w tajemniczych okolicznościach zaczęły ginąć kosztowności, którymi obdarowywał on wybrankę, zaczął ją podejrzewać o niewierność. Sąd uznał ją winną zdrady i skazał na karę śmierci. Zamkowy kapelan próbował ratować Ludwikę i zażądał złagodzenia wyroku. Ostatecznie, sędziowie zaufali sądowi bożemu – nieszczęsna skazana miała w ciągu jednej nocy przewiercić palcem cegłę! Gdy to się nie udało, utwierdzeni w swoich przekonaniach sędziowie wezwali na zamek kata miejskiego. Po egzekucji wyszło na jaw, że klejnoty zostały „skradzione” przez srokę, która schowała je w swoim gnieździe. W przypływie rozpaczy, kasztelan wyskoczył z baszty, a od tego czasu zamek nawiedza zjawa, której suknia lśni żółtym światłem…

Prawie Dama i prawie …Żółta 🙂

Sowia Góra – punkt widokowy na dolinę rzeki Liwiec

Odwiedzając zamek w Liwie, warto również zajrzeć na Sowią Górę. Ten oddalony o 7 km od warowni i, znajdujący się na niewielkim wzniesieniu, punkt widokowy oferuje niezwykły widok na dolinę rzeki Liwiec. Jest to rzeka wijąca się i meandrująca przez ponad 140 km przez malowniczą dolinę. Z Sowiej Góry można podziwiać piękno krajobrazu pogranicza Mazowsza i Podlasia.

Dziękuję, że jesteście…

Źródło: https://www.aktywniwpodrozy.pl/ i https://liw-zamek.pl/