Wjechaliśmy wagonikami na szczyt prosto z Kuźnic. Nam udało się nabyć bilet internetowo, także zaoszczędziliśmy czasu na kolejki. Kasprowy Wierch (1987 m) – widokowy i łatwo dostępny (również w klapkach), należy do czołówki najpopularniejszych turystycznych miejsc w Tatrach i to o każdej porze roku. Duża w tym zasługa kolejki linowej, która wwiozła nas na wysokość 1959 m n.p.m. Latem szczyt bywa oblegany nie tylko przez turystów spragnionych wrażeń z przejazdu kolejką (a naprawdę robi to wrażenie), ale też tych, którzy chcą zaoszczędzić siły i rozpoczynają górską wędrówkę z grani Kasprowego Wierchu. My te mieliśmy taki zamiar, ale wyprawa dzień wcześniej (ten Nosal…prawda Grzesiu?), dała się wszystkim we znaki i postanowiliśmy tym razem wjechać. Zimą, jak przystało na cieszący się sławą kultowej góry polskich narciarzy, dużo tu miłośników białego szaleństwa. Jestem tego świadkiem.

Atrakcją jest nie tylko sam przejazd kolejką, ale przede wszystkim wspaniałe panoramy Tatr, ze szczytu zobaczymy:
– na wschód od Koszystej, przez całą Orlą Perć od Krzyżnego przez Granaty i Kozi Wierch po Zawrat i Świnicę,
– na południe słowacką część Tatr z Granią Hrubego i majestatycznym Krywaniem,
– a na zachód prawie całe Tatry Zachodnie z granią Czerwonych Wierchów i Giewontem.

Kasprowy Wierch jest popularnym punktem startu wielu ciekawych tras. Jeżeli chcemy (i możemy) wybrać się na dalszą i trudniejszą wycieczkę, mamy dużo możliwości w różnych wariantach:

– główną granią przez Goryczkową Czubę na Czerwone Wierchy (czerwony szlak) lub na Giewont
– zejść do Kuźnic zielonym szlakiem, który przebiega pod trasą kolejki linowej
– zejść żółtym lub zielonym szlakiem (Przeł. Liliowe) do Schroniska Murowaniec i dalej do Kuźnic
– wejść na Świnicę (2301 m) – trudna, eksponowana droga z łańcuchami.

Co robić na Kasprowym Wierchu, jeśli nie planujemy dalszej, dłuższej wycieczki?

– koniecznie trzeba wejść na sam szczyt Kasprowego Wierchu, skąd rozciągają się wspomniane wyżej tatrzańskie panoramy
– warto podejść pod Obserwatorium Meteorologiczne – znajduje się na wysokości 1987 m i jest to najwyżej położony budynek w Polsce
– zrobić sobie spacer po grani – bezpośrednio z górnej stacji kolejki możemy pójść główną drogą w kierunku Suchej Przełęczy (1950 m) i dalej ścieżką na szczyt Beskid (2012 m), gdzie przekroczymy już granicę 2000 m n.p.m.
– można też oczywiście skorzystać z najwyżej położonej w Polsce restauracji (znajduje się na wysokości 1959 m w budynku górnej stacji kolejki).

moja inspiracja i kopalnia wiedzy: https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/kasprowy-wierch-i-kolej-na-kasprowy-wierch/