Fatima…cudowne miejsce i dla mnie, miejsce osobistego odnalezienia i spotkania Matki...na nowo, od początku!

W ferworze pracy, obowiązków, przeróżnych spotkań, można zatracić obecność Matki w sobie. Można postawić na drugiego człowieka, na przyjemności, zatopić się w odmętach egoizmu i zapomnieć o tym Kto jest w tym wszystkim najważniejszy, kto nadaje sens i smak naszemu życiu.

Chwila spędzona u stóp Matki w kaplicy objawień, była momentem decydującym…

Tak, Maryjo zapraszam Cię ponownie do mojego życia. I stało się…

Ale od początku…Miałem okazję być dwa razy w Fatimie. Pierwszy raz towarzyszyły mi tłumy, drugi wyjazd był w czasie pandemii i dosłownie wszędzie były pustki…Oj piękny to był czas!

Fatima to miasto położone w centrum Portugalii. Same objawienia miały miejsce w Cova da Iria (i tam znajduje się Sanktuarium), pastuszkowie mieszkali w Aljustrel (ok. dwa kilometry pieszo od sanktuarium w Fatimie), natomiast w samej Fatimie znajduje się wyłącznie kościół w którym pochowani są rodzice dzieci. Po kolei…będziemy w każdym z tych miejsc.

Co takiego wydarzyło się w tej Fatimie? Pierwsze objawienie miało miejsce w 1758 roku. Matka Boska ukazała się wtedy młodej pasterce i przywróciła jej głos. Na cześć tego cudu wybudowano kaplicę, a w miejscu ukazania znaleziono później figurę Matki Boskiej. W 1801 roku papież Pius VII ustanowił Święto Matki Bożej Pokrzyw (nazwa ta wynikała ze znalezienia wspomnianej figury w pokrzywach). Naprawdę tego nie wiedziałem, wygrzebałem to w różnych opracowaniach. Nieustannie się uczę…

Kolejne objawienia miały miejsca od 13 maja do 13 października 1917 roku. Matka Boska objawiała się wtedy trójce dzieci – pastuszkom wypasającym owce –  Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. W trakcie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie. Objawienia miały miejsce 13 maja, 13 czerwca, 13 lipca, 19 sierpnia, 13 września i 13 października. Podczas ostatniego objawienia Matka Boska wyjawiła, że jest Matką Bożą Różańcową, zapowiedziała koniec I Wojny Światowej oraz nakazała wybudować w miejscu objawień kaplicę na jej cześć. Tego dnia również miał miejsce Cud Słońca, który spowodował, że ludzie uwierzyli w cud objawień.

Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach (kolejno w 1919 i 1920 roku), natomiast Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek, gdzie doznawała kolejnych objawień. Zmarła 13 lutego 2005 roku, a 13 lutego 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Franciszek i Hiacynta zostali beatyfikowani 13 maja 2000 przez papieża Jana Pawła II i kanonizowani 13 lutego 2017 roku przez papieża Franciszka.


Moi drodzy! Skupię się jedynie na kilku miejscach, które wydają mi się najważniejsze. Nie sposób opisać wszystko…

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie (Basílica de Nossa Senhora do Rosário)  to kościół położony na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Jak pozostałe zabytki wybudowany został w miejscu objawień maryjnych. Bazylika zaprojektowana została przez Gerarda van Kriekena, a 13 maja 1928 roku, w 11 rocznicę pierwszego objawienia poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. W Bazylice Matki Bożej Różańcowej znajdują się grobowce Hiacynty, Franciszka oraz Łucji.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej została zbudowana w stylu neobarokowym. Ma ok. 70 metrów długości i 37 metrów szerokości. W  wewnątrz znajduje się 15 ołtarzy, które poświęcone są 15 tajemnicom różańca. Na fasadzie bazyliki znajdują się marmurowe anioły, a wieża zwieńczona koroną z brązu wznosi się na wysokość 65 metrów. W niszy nad głównym wejściem do kościoła znajduje się posąg Matki Bożej Fatimskiej, który wyrzeźbiony został przez amerykańskiego dominikanina Thomasa McGlynna według osobistych wskazówek Łucji dos Santos.

Groby pasterzy znajdują się w prezbiterium bazyliki i należą do najczęściej odwiedzanych miejsc przez pielgrzymów. W kaplicy po lewej stronie znajdują się miejsca pochówku Hiacynty oraz Łucji, natomiast w kaplicy po prawej Franciszka. Rzeźby, które przedstawiają Dzieci Fatimskie, poświęcił podczas ich beatyfikacji papież Jan Paweł II.

Zbudowana w miejscu objawienia Matki Boskiej Kaplica Objawień (Capelinha das Aparições) to stosunkowo niewielkie, przeszklone miejsce kultu. Kaplica jest najstarszym historycznie obiektem na terenie sanktuarium. Pierwsza msza została w niej odprawiona 13 października 1921 roku, czyli w 4 rocznicę ostatniego objawienia fatimskiego. W 1922 roku Kaplica Objawień została wysadzona w powietrze przez przeciwników podważających prawdziwość objawień. 13 grudnia 1922 roku rozpoczęła się odbudowa Kaplicy Objawień. Kaplica zachowała się od jej otwarcia 13 grudnia 1923 roku do dziś. Pokryta jest dachem dwuspadowym. Przed kaplicą znajduje się ambona, miejsce siedzące i ołtarz oraz kolumna z pomnikiem Matki Bożej Fatimskiej, który wyrzeźbiony został przez Jose Ferreira Thedima w 1920 roku. Korona Matki Boskiej Fatimskiej ozdobiona jest 2679 szlachetnymi kamieniami, 313 perłami i kulą, którą 13 maja 1981 roku postrzelono papieża Jana Pawła II.

Tuż obok kaplicy objawień znajduje się palenisko, na którym wierni składają świece łącząc je ze swoją intencją w sprawie, której przybyli do sanktuarium.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej (Igreja da Santíssima Trindade) to kościół znajdujący się tuż obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Wybudowany został w latach 2004 -2007 z ofiar pieniężnych pielgrzymów. Bryła bazyliki w Fatimie powstała w głowie wybitnego, greckiego architekta Alexandrosa Tombazisa w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Artysta postanowił zaprezentować światu przykład prostej, acz dostojnej formy będącej kwintesencją zamysłów modernizmu. Po ponad dekadzie powstała świątynia długa na 95 metrów i o 20 metrów szersza. Podstawową kwestią, widoczną na pierwszy rzut oka jest współistnienie dwóch podstawowych, symetrycznych elementów, jak doskonały okrąg oraz przecinający go element liniowy, co ma nie zagłuszać wymowy religijnej miejsca i współgrać z otaczającymi zabytkami. W środku bazyliki o kształcie koła znajduje się 9000 miejsc dla wiernych, w tym ponad 8 tys. miejsc siedzących, które jednocześnie zapewniają panoramiczny widok na prezbiterium z krucyfiksem i mozaikowym, apokaliptycznym panelem.

Dom w którym wychowała się Łucja został odrestaurowany i zawiera meble część wyposażenia pozostawionego przez rodzinę dos Santos. Dom jest niewielki, ale pokazuje, że rodzina dos Santos żyła na znacznie wyższym poziomie niż rodzina Marto, widać to zarówno w konstrukcji domu jak i wyposażeniu, które się w nim znajduje. Obok domu Łucji znajduje się niewielkie muzeum w którym znajdują się przedmioty związane z jej życiem (m.in. pierwszy różaniec i szalik, który nosiła w czasie objawień) i listy. Tuż obok domu znajduje się studnia Arneiro, gdzie latem 1916 roku doszło do drugiego objawienia. Dom Hiacynty i Franciszka oddalony jest niecałe dwieście metrów od domu Łucji.

Oprócz najbardziej znanego punktu – Kaplicy Objawień – umiejscowionej w Cova da Iria, mamy jeszcze trzy miejsca związanego z objawieniami. Każde z nich jest punktem na drodze krzyżowej prowadzącej ku kalwarii węgierskiej.

Loca do Cabeço to miejsce pierwszego i trzeciego z objawień Anioła widzianego przez pastuszków. Wzgórze znajduje się w całkowitym odosobnieniu, wśród drzew oliwnych. Rzeźba anioła umieszczona jest na podeście, a obok niego klęczy trójka pastuszków. Miejsce jest znane również jako Loca do Anjo (wzgórze Anioła).

W swoich wspomnieniach Łucja opisuje, że właśnie tutaj Anioł Święty ofiarował pastuszkom komunię świętą, a następnie nauczył ich modlitwy:

Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu, Duchu Święty, wielbię Cię z najgłębszą czcią i ofiaruję Ci najdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich tabernakulach świata, jako przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest On obrażany! Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników.

Studnia Arneiro, umiejscowiona zaledwie kilkadziesiąt metrów na południowy wschód od domu Łucji dos Santos, jest miejscem drugiego objawienia latem 1916 roku. Miała tu miejsce także wizja Ojca Świętego przez Hiacyntę Marto. Aktualnie w miejscu objawienia znajduje się posąg Anioła i trójki pastuszków.

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej związana jest również z przejściem Drogą Krzyżową (Via Sacra), która prowadzi przez 14 stacji wspominających Mękę Jezusa Chrystusa. Droga krzyżowa rozpoczyna się na rondzie św. Teresy z Ourem, na końcu Via Sacra znajduje się Kalwaria z postacią Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i kaplicą króla Węgier – św. Stefana. W środku kaplicy św. Stefana znajdują się witraże prezentujące węgierskich świętych, dwie mozaiki przedstawiające objawienie Matki Boskiej trojgu pastuszków i przekazanie Matce Boskiej korony Węgier przez św. Stefana. Stacje drogi krzyżowej zostały ufundowane w 1964 roku przez uchodźców węgierskich, dlatego też droga krzyżowa w Fatimie nosi również miano Drogi Węgierskiej.

Będą w Portugalii, nie zapomnijcie że tam, w dalekiej Fatmie czeka na was Matka.

Opisując te miejsca posiłkowałem się przewodnikiem po Sanktuarium: https://doportugalii.pl/fatima-co-zobaczyc-jak-dojechac-praktyczny-przewodnik/. Dzięki za super opracowanie!

A zatem, do zobaczenia w Fatmie…:)

Ave Maria!