Jak być w Międzygórzu i nie odwiedzić Marii Śnieżnej? Nie ma takiej opcji!

To obowiązkowy punkt programu każdego wyjazdu w tamte strony. Warto tam być i się zachwycić, bo miejsce jest niesamowite! Strawa duchowa murowana! I ta w kościele, i ta poza nim – widoki!

Ta się złożyło, że odwiedzałem to miejsce we wspomnienie św. Błażeja. Z tej racji ks. Kustosz błogosławił moje gardło świecami…

Maria Śnieżna, to tak naprawdę Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Miejscem „zamieszkania” Matki Bożej jest późnobarokowy kościół, bodajże z końca XVIII w, znajdujący się pod szczytem góry Igliczna, w Masywie Śnieżnika. Droga do Sanktuarium, zwłaszcza zimą i w słońcu, jest bajeczna!

Historia Sanktuarium „Maria Śnieżna” na górze Igliczna sięga połowy XVIII w. W tym czasie popularnym celem pielgrzymek okolicznej ludności była austriacka miejscowość Mariazell – miejsce kultu Matki Bożej Śnieżnej. W 1750 roku jeden z pielgrzymów, Krzysztof Veit, mieszkaniec leżącego u podnóża Iglicznej Wilkanowa, przyniósł z Mariazell wyrzeźbioną z lipowego drewna kopię figury Matki Bożej Śnieżnej, która została umieszczona pod konarem wiekowego, rozłożystego buka rosnącego na zboczu Iglicznej. Kilkanaście lat później potężna wichura spustoszyła las porastający zbocza góry, powaliła również buka, ale okazało się, że figurka pozostała nietknięta. Miejscowa ludność widząc w tym działanie opatrzności bożej przeniosła ocalałą figurkę w miejsce obecnej plebanii i zbudowała tam dla niej drewnianą kapliczkę.

Na wieść o licznych uzdrowieniach, do kaplicy zaczęli ściągać pielgrzymi. W takiej sytuacji, kaplica była za mała, aby pomieścić wszystkich przybywających pielgrzymów. Nowy kościół wybudowano 1782 r. w stylu lokalnej, śląskiej odmiany baroku. Można go dostrzec z wielu miejsc na ziemi kłodzkiej oraz chociażby z czerwonego szlaku na Śnieżnik. Figurę ukoronował Jan Paweł II w roku 1983 podczas Mszy na wrocławskich Partynicach.

Łaskami słynąca figura Matki Bożej została wykonana w Austrii ok. 1750 r. przez nieznanego artystę, z drewna lipowego, jako płaskorzeźba, ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem floralnym, zaś suknia Jezusa gładka w kolorze czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki, które mają figurę Matki Bożej upiększyć i ubogacić.

Wiecie co? Chyba się zakochałem w tym miejscu…i wrócę tam wiosną, lub latem😊.