Pojechałem tam po raz drugi, bo wiedziałem że powinienem się z Nią spotkać. A że byłem w pobliskiej Polanicy, to miałem tak naprawdę rzut beretem…Wambierzyce znajdują się pomiędzy trzema wzgórzami, pięknie położone w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Stołowych. Zostały założone przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II najprawdopodobniej w 1253 roku.

Świątynia…

Największą atrakcją Wambierzyc jest kościół pw. Nawiedzenia NMP oraz Góra Kalwaria. Wspaniała, monumentalna świątynia robi niesamowite wrażeni, chodź przyznam, w wewnątrz zaskoczyła mnie swoim małym rozmiarem. Znajduje się w centrum wsi. Nieprzypadkowo nazywana jest Śląską Jerozolimą.

Piękne zdobienia i krużganki tworzą wyjątkowy klimat bazyliki w Wambierzycach.

Do świątyni wiedzie mnóstwo schodów! Uff! I jak się okazuję, ta określona ich liczba jest po coś i coś wyraża. Już mówię…Pierwsze 10 schodów wskazuje liczbę chórów anielskich, następne 33 to wiek Chrystusa, a ostatnie 15 to wiek Marii w chwili poczęcia. W sumie 58 schodów. Pięknie to wymyślili!

Jak to było z tą Matką Bożą? Czas na CUD! I tak do DZIŚ…

W okolicach 1200 roku, na tutejszym wzgórzu, Jan z Ratna ujrzał Matkę Boską dzierżącą w dłoniach maleńkiego Jezusa. Jan postanowił wyrzeźbić jej podobiznę i umieścił ją w dziupli potężnej, starej lipy. Do figurki poczęli przybywać licznie okoliczni mieszkańcy, składając swoje prośby oraz modlitwy. I tak pewnego dnia przybył tutaj również niewidomy Jan z Raszewa. Gdy wstając z kolan, potknął się. Nie mógł się spodziewać, że niechybny upadek i uderzenie w lipę przywróci mu cudownie wzrok. I tak po świecie zaczęła się nieść wieść, że na tutejszym wzgórzu dzieją się cuda!

W roku 1263 wybudowano niewielką, drewnianą kapliczkę, do której trafiła cudowna, lipowa figurka. Niewielki kościółek dzielnie znosił przez wieki tłumnie podążających tutaj pielgrzymów. Ale trzeba było coś z tym zrobić, potrzeby były ogromne! Aż na początku XVIII wieku powstał tutaj kościół o barokowej architekturze, wzniesiony na wzór Świątyni Salomona. Świątynia w Wambierzycach uzyskała rangę bazyliki mniejszej w roku 1936, gdy jeszcze znajdował się w granicach Niemiec. W Bazylice w Wambierzycach znajduje się 11 kaplic oraz liczne krużganki poprowadzone dookoła owalnej nawy.

Centralnym miejscem jest ołtarz główny. Uwagę zwraca wykonana w XIV wieku postać Matki Boskiej Królowej Rodzin, wyrzeźbiona oczywiście w drewnie lipowym. Figurka ma 28 cm wysokości, a głowy Marii i dzieciątka okraszają złote papieskie korony. To ONA tu króluje! To jest JEJ miejsce!

Dlaczego Śląska Jerozolima?

Jak już się wdrapiemy na szczyt schodów, warto obejrzeć się za siebie. Widzimy miejsce zbliżone do izraelskiej Jerozolimy. Kluczową postacią w jej tworzeniu był Daniel Paschasius von Osterberg. Właściciel dóbr, w skład których wchodziły Wambierzyce. Marzył on o własnej Jerozolimie i tak się stało. To właśnie z jego inicjatywy powstała bazylika oraz najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku, która liczyła około 80 stacji oraz kilkanaście bram. Droga Krzyżowa powstała w roku 1732. Do góry pielgrzymi i turyści wspinają się po stromych schodach…Warto tam pójść i w ciszy oraz w spokoju przejść od stacji do stacji…