Jestem mile zaskoczony tym, co zobaczyłem i czego doświadczyłem w Kownie. Miasto kreatywne i przepełnione kulturą, klimatyczne i z charakterem.
Obok drewnianych domów nowoczesna architektura, dziwna i czasami niezrozumiała. Ponure gmachy budynków z okupacji sowieckiej stoją w kontraście do pięknej, kolorowej sztuki ulicznej.
Kowno, czyli drugie co do wielkości miasto Litwy (350 tys. mieszkańców), było też przez krótki czas jego stolicą, a wszystko przez Polaków i zajęcie Wilna w XX-leciu międzywojennym. Właśnie w tym czasie nabrało charakteru i europejskiego stylu.
To tu, po uliczkach przechadzał się Adam Mickiewicz, który przez kilka lat tu mieszkał, tworzył, nauczał. Chodź podobno nie lubił tego miasta! Hm?
Leży nad Wilią, która właśnie tutaj uchodzi do największej rzeki kraju, czyli Niemna.
Zapraszam Was na wspólny spacer po tym mieście.
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Zwiedzanie Kowna zacząłem od kościoła św. Michała Archanioła zwanego również kościołem Garnizonowym. Obok świątyni zostawiłem na płatnym parkingu samochód i w drogę. Uwielbiam miasto zwiedzać pieszo! Jeszcze w dobrym towarzystwie – to podstawa!
Michał Archanioł powstał w 1893 r. jako sobór prawosławny (patrząc na bryłę, sam na początku myślałem, że to świątynia prawosławna), w okresie międzywojennym był kościołem garnizonowym, a od 1991 roku siedzibą parafii rzymskokatolickiej. Kościół położony jest na końcu (bądź początku) przepięknej Alei Wolności (Laisvės alėja), łączącej Nowe i Stare Miasto. Ulica jest wyłączona z ruchu kołowego, a przez jej środek przebiega szpaler drzew. Piękny długi spacer pozwala poznać po części kulturę litewską, skosztować tutejszych specjałów, wejść w zakamarki odbijających uliczek, które też wiele w sobie skrywają!
Aleja Wolności
To jeden z najdłuższych deptaków w Europie – liczy prawie 3 km. Wzdłuż Alei mieści się mnóstwo przytulnych kawiarni, restauracji, barów oraz sklepików. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Kościół pw. św. Gertrudy
Powstał prawdopodobnie w XV wieku i jest jednym z najstarszych gotyckich kościołów na Litwie. Po II Wojnie Światowej świątynię przekształcono w magazyn sprzętu medycznego. Dopiero w latach 90. kościół ponownie przywrócono do jego religijnej funkcji. Aktualnie budynek pełni swoją funkcję sakralną.
Bazylika Archikatedralna pw. św. Ap. Piotra i Pawła
Ten wybudowany w XV wieku gotycki kościół jest obecnie największą świątynią katolicką na Litwie. Jest to jedyna trójnawowa gotycka bazylika na Litwie. Masywna, ale skromna z zewnątrz, z zachowaną tylko z jedną 42-metrową wieżą, zbudowaną na planie kwadratu i ładnymi gotyckimi oknami. Jej budowę rozpoczęto w 1408 r. za panowania księcia Witolda, ale ukończono, z braku środków, dopiero w połowie XVII w. tuż przed wojnami z państwem moskiewskim. Na tablicy informacyjnej czytam w języku polskim m.in.: „Pielgrzymów przyciąga łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bolesnej, namalowany w końcu XVI lub na początku XVII w. W jednym z ołtarzy umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej przeniesiony z pobernardyńskiego kościoła św. Jerzego Męczennika”. I to jest mój powód odwiedzin tego miejsca…MATKA!
Plac Ratuszowy
Plac Ratuszowy i zespół zabudowy Rynku jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Starego Miasta. Plac jest jedynym zachowanym w całości placem miejskim o tak dużej powierzchni. Wszystkie budynki, które go otaczają mają dużą wartość zabytkową. Część z nich należy także do zabytków najwyższej klasy, jak np. Ratusz. Na Placu Ratuszowym mieszczą się też dwa zespoły klasztorne, w skład których wchodzą: kościół św. Franciszka i klasztor jezuicki oraz kościół św. Trójcy z klasztorem Bernardynów. Zlokalizowane na placu kamienice wybudowane zostały w XVI i XVII wieku, a pod koniec wieku XX gruntownie odrestaurowane. Zachowano ich historyczny charakter oraz style, w większości: gotycki, renesansowy i klasycystyczny.
Biały Łabędź
Na Rynku w Kownie stoi wysoki śnieżnobiały budynek, który niczym łabędź dumnie przysiadł w centrum miasta. To oczywiście Ratusz, na który miejscowi często mówią właśnie „Biały Łabędź”. Dziś w jego podziemiach mamy okazję zobaczyć Muzeum Miasta i poznać nieco historii Kowna. Co ciekawe zaplanowano go jako budynek parterowy, a niewielka wieża pojawiła się tu dopiero u schyłku XVI wieku. Budynek funkcjonował kolejno jako cerkiew, skład broni, scena miejskiego teatru i siedziba Archiwum Państwowego Litewskiej SRR. Od lat 70 XX wieku znajduje się tu Pałac Ślubów i Muzeum Ceramiki. W 2003 roku Ratusz wpisano na listę dziedzictwa architektonicznego Litwy.
Dom Perkuna
Domem Perkuna (czyli bałtyckiego boga wojny i piorunów) nazywana jest kamienica kupiecka zbudowana w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku. Jej fundatorami byli prawdopodobnie kupcy Hanzy. W drugiej połowie XVI wieku kamienica została kupiona przez jezuitów, którzy urządzili w niej w 1643 roku kaplicę. Po kasacji klasztoru w 1773 roku, budynek uległ dewastacji. W pierwszej połowie XIX wieku budynek został wyremontowany. Ciekawostką jest fakt, że mieściła się w nim szkoła i teatr, do którego uczęszczał Adam Mickiewicz. Obecnie mieści się tutaj jego muzeum.
Zamek
Zamek w Kownie to tak naprawdę ruiny zamku zbudowanego w 2 połowie XIV wieku i rozbudowanego w wieku XVI. Położony jest w „międzyrzeczu”, u ujścia rzeki Wilii do Niemna. Pierwszy murowany zamek został wzniesiony jako jedna z kilku warowni litewskich, których zadaniem była ochrona Wilna od zachodu przed Krzyżakami. Krzyżacy całkowicie zniszczyli go jednak w marcu 1362 roku podczas trzytygodniowego oblężenia. W 1383 roku Krzyżacy pod wodzą Konrada Zollner von Rotensteina ponownie zdobyli warownię i po jej zniszczeniu przystąpili w latach 90. XIV wieku do prac budowlanych. W miejscu wcześniejszego zamku litewskiego wybudowana została nowa krzyżacka warownia nazwana Ritterswerde, której ruiny podziwiać można do dziś. Tuż przy Zamku stoi pomnik Litewskiego Wojownika, ciekawy i majestatyczny.
Ulica Vilniaus – najpiękniejsza ulica Kowna
To miejsce, gdzie znajdziemy mnóstwo restauracji i barów. Jest głównym deptakiem Starego Miasta. Jest też zarazem najstarszą drogą w mieście, w średniowieczu prowadziła prosto do Wilna. Piękna, urokliwa część miasta!
Do zobaczenia w KOWNIE!